Witamy Wszystkich Serdecznie,
WAKACJE I WEEKEND Z DZIEĆMI - Przewodnik Turystyczny
Planując wakacje z dziećmi , warto pamiętać, że mają oni inne upodobania i potrzeby niż dorośli. Z dziećmi w wieku przedszkolnym można już wędrować po górach . Oczywiście niezbyt długo (około 2-3 godziny marszu). Można przedszkolaka zabrać również nad wodę, dziecko w tym wieku wie, że nie wolno wchodzić na głębinę. Zdaje sobie również sprawę, że nie może oddalać się od rodziców. Na ogół nawiązuje kontakty z rówieśnikami i dobrze się bawi. Chętnie również zwiedza.
W czasie podróży na wymarzone wakacje należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Pamiętajmy, że dziecko powinno podróżować w foteliku.
W czasie długich podróży dzieci często się nudzą, więc dobrze mieć w zanadrzu przygotowane zabawy. Jedną z nich jest Kto pierwszy- proponujemy dziecku prosty konkurs np. kto pierwszy zobaczy krowę albo zieloną ciężarówkę. Kolejnym przykładem zabawy jest Widzę coś czerwonego ...albo plastikowego bądź na literę P. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co zobaczyli rodzice.
Polska słynie z wielu pięknych miejsc, wartych odwiedzenia. Są miejsca, zabytki dobrze wszystkim znane, ale również wiele innych mniej znanych.
Poniżej zaprezentuje te, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w tych regionach naszego kraju.
POMORZE
Zatoka Gdańska
Sopockie Molo
Hel i Mierzeja
Latarnia Morska Rozewie
Nad Zatoką Gdańską leży wiele pięknych miast, dobrze znanych jak Hel, Jastarnia, Jurata czy
Trójmiasto. Spędzając tam urlop koniecznie trzeba odwiedzić foki na helskiej promenadzie, przejechać się rowerem z Kuźnicy do Juraty , wdrapać się na najdalej wysuniętą na północ latarnię morską na Rozewiu, zjeść świeżą rybę w kaszubskiej checzy w puckim porcie, stanąć za sterami „Daru Pomorza”, przespacerować się po sopockim molo. Dzieciom natomiast spodoba się wizyta w "małym zoo” w Gdańsku Oliwie , gdzie można nakarmić zwierzaki o następujących imionach : lama Dzidka, owieczki Romeo i Julia oraz świnki wietnamskie Golonka i Hiacynta.
Wybierając Wybrzeże Zachodnie koniecznie trzeba wybrać się na spacer po molo w Międzyzdrojach, odwiedzić żubry w rezerwacie na Wolinie, wziąć w festiwalu Wikingów ( Wolin), gdzie dzieci z pewnością chętnie się przyjrzą życiu w obozie Wikingów, produkcji dziegciu, wytopowi żelaza w dymarkach, warzeniu soli. Poza tym warto zwiedzić muzeum kolei wąskotorowych w Gryficach, ruszyć w podróż starym pociągiem do Pogorzelicy, wdrapać się na latarnię morską w Niechorzu, obejrzeć ruiny kościoła w Trzęsaczu, wypłynąć z Kołobrzegu w rejs łodzią wikingów.
WARMIA, MAZURY
Mikołajki
Kanał Elbląski
Warmia i Mazury zwane krainą Tysiąca Jezior to wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek. Zobaczymy tutaj lasy pełne jagód i grzybów leśnych, urocze małe miasteczka i tajemnicze krzyżackie zamki. Przebywając na tych pięknych terenach koniecznie trzeba wybrać się na rejs po Kanale Ostródzko – Elbląskim, zwiedzić skansen w Olsztynku, wyruszyć na spotkanie z dzikimi zwierzętami w Kadzidłowie – gdzie żyje wiele gatunków dzikich i udomowionych zwierząt m.in. jelenie, daniele, tarpany, łosie, wilki, dziki, koniki polskie, miniaturowe kozy i osiołki. Poza tym warto wybrać się do Popielna, gdzie można pogłaskać koniki polskie. Koniecznie trzeba również przespacerować się po komnatach zamku w Olsztynie, gdzie mieszkał słynny astronom Mikołaj Kopernik.
WIELKOPOLSKA
Skansen w Cichowie
Nizina Wielkopolska kojarzy się zwykle z początkiem polskiej państwowości. Ale region ten to również blisko tysiąc jezior, zadbane kąpieliska, bujne lasy i doskonałe warunki do rodzinnego wypoczynku. Będąc tutaj należy zobaczyć poznańskie koziołki, ulec urokowi największej polskiej palmiarni, odwiedzić choć jeden z dwóch poznańskich ogrodów zoologicznych. Dla dzieci atrakcją będzie swarzędzki skansen pszczelarski, gdzie będą miały możliwość obejrzeć ekspozycje, która przybliża budowę, cykl rozwojowy i pracę pszczół. Miniaturowy ul o szklanych ściankach daje niepowtarzalną okazję zobaczenia na własne oczy , jak powstaje miód. To jedyny zamieszkany przez pszczoły ul na terenie skansenu. Poza tym na terenie Niziny Wielkopolskiej warto pospacerować wśród słynnych rogalińskich dębów, popluskać się w którymś z licznych aquaparków, przejść pod Bramą Słońca, zobaczyć Soplicowo w Cichowie i posiedzieć w piramidzie w ogrodzie Arkadego Fiedlera.
MAZOWSZE
Pepeland
Warszawa
Centrum Nauki Kopernik
W sercu naszego kraju znajduje się Mazowsze, które kojarzy się przede wszystkim z Warszawą. Tutaj koniecznie trzeba wybrać się do Centrum Nauk Kopernik. Jednak na Mazowszu jest wiele ciekawych miejsc poza stolicą.
Wiele atrakcji Mazowsza powstało z myślą o dzieciach tj. ogrody zoologiczne, baseny, parki wodne, sale zabaw. Jedną z nich jest Pepeland w Dziekanowie Nowym, gdzie dzieci mogą wcielić się w Indianina, przejechać wozem strażackim lub samochodem terenowym, zasiąść za sterami czołgu lub helikoptera. Z kolei w Stadninie Patataj w Kaniach Helenowskich na dzieci czekają łagodne kucyki. W Konstancinie można odwiedzić z dzieckiem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści a w Kołacinku Krainę Świętego Mikołaja.
Na Mazowszu odnajdziemy jeszcze wiele innych atrakcji przeznaczonych dla dzieci, nie będą one miały zatem czasu na nudę.
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
Jaskinia Raj
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach
Jeśli bardziej odpowiadają nam górskie wyprawy to warto wyruszyć w Góry Świętokrzyskie. Jest tu co zwiedzać, ponieważ co krok turysta napotyka ślady sprzed kilkuset, kilku tysięcy, a nawet kilkudziesięciu milionów lat.
Wybierając Góry Świętokrzyskie warto odwiedzić Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach,- placówka ta to raj dla dzieci i podróż sentymentalna dla dorosłych. Z kolekcją liczącą ponad 30 tys. eksponatów jest największym tego rodzaju muzeum w kraju. Dziewczynki mogą podziwiać lalki z całego świata, na chłopców czekają kolejki , drewniane pojazdy , modele statków i samolotów. Poza tym warto wybrać się do Tokarni, by obejrzeć skansen, który przybliża dzieciom oraz dorosłym życie pradziadów. W Górach Świętokrzyskich warto również odwiedzić Jaskinię Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Można również tutaj zobaczyć jak powstaje porcelana czyli odwiedzić Muzeum Żywej Porcelany w Ćmielowie, pospacerować wśród naturalnej wielkości dinozaurów w Bałtowie czy wziąć udział w Festiwalu Bajek w Pacanowie.
POŁUDNIE I POLSKIE GÓRY
Jezioro Żywieckie
Ojcowski Park Narodowy
Ogród Bajek
Kotlina Kłodzka
Góra Żar
Wyruszając w inne polskie góry – Sudety również możemy liczyć na wiele atrakcji dla naszych pociech. Dorośli również nie będą się tam nudzić. W Kotlinie Kłodzkiej funkcjonuje system wspólnej promocji poszczególnych atrakcji – warto zapytać, czy płacąc za bilet, nie uzyska się zniżki przy wizycie w innym zaprzyjaźnionym miejscu. Będąc w Sudetach koniecznie trzeba spenetrować podziemny świat Jaskini Niedźwiedziej, pospacerować po Ogrodzie Bajek w Międzygórzu, gdzie wśród świerkowego lasu mieszkają postacie bajkowe. Z kolei w muzeum w Dusznikach można odcisnąć dłoń w kartce papieru, w Kudowie własnoręcznie ulepić garnek, w Karpaczu odwiedzić kowbojów.
Jura Krakowsko – Częstochowska to idealne miejsce na rodzinny weekend wypełniony atrakcjami. Turystyczna specjalność okolic Krakowa to skaliste dolinki, wymarzone na spacery i rowerowe przejażdżki. Tereny na zachód od Krakowa doskonale nadają się do uprawiania rodzinnej turystyki. Najmłodszych zainteresują ścieżki przyrodnicze oraz dwie udostępnione do zwiedzania jaskinie – Wierzchowska Górna i Nietoperzowa.
Ojcowski Park Krajobrazowy to najmniejszy park narodowy i wymarzony teren do rozwijania
przyrodniczych zainteresowań. W dolinie Prądnika można podziwiać fantastycznie ukształtowane wapienne skały, z najsłynniejszą Maczugą Herkulesa na czele. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego należy odwiedzić Grotę Łokietka, gdzie według legendy ukrywał się przebywający na wygnaniu monarcha, Jaskinię Ciemną, Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Zamek w Ojcowie. Na terenie Jury Środkowej warto zobaczyć Pustynię Błędowską, Ogrodzieniec , który słynie z imponującego zamku, a także Smoleń. Poza Jurą Krakowsko – Częstochowską jest wiele innych miejsc w bliskiej nam okolicy, gdzie warto zaplanować wyjazd choćby jednodniowy : Żywiec z Jeziorem Żywieckim, Góra Żar na której szczyt można wjechać wagonikiem całorocznej kolejki linowo – terenowej.
Energylandia
Inwałd Park Miniatur
Pieniny
Spływ Dunajcem
Z kolei w Inwałdzie znajduje się Park Miniatur Świat Marzeń, który zawiera modele najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata (Akropol, Koloseum, Krzywa Wieża, Mur Chiński i wiele innych), Dinolandia Park Rozrywki , gdzie znajduje się ponad 5o modeli dinozaurów, Minizoo Kucyk. W Zatorze czeka na nas DinoZatorland, Energylandia, Park Świętego Mikołaja, gdzie dzieci mogą odwiedzić Mikołaja w jego domu. Warto wybrać się w Pieniny , gdyż są to góry niewielkie obszarowo, niewysokie i bardzo się podobają dzieciom. Okoliczne miejscowości oferują wiele atrakcji – jak Czorsztyn , gdzie możemy wejść do zamku, Niedzica – tam również czeka na nas tajemniczy zamek , który pełni dziś rolę muzeum i hotelu, Szczawnica – gdzie możemy spacerować wytyczonymi trasami , przejechać się kolejką na Palenicę. Największą zaś pienińską atrakcją dla najmłodszych jest spływ Dunajem.
Polska oferuje nam wiele miejsc do odpoczynku razem z dziećmi . Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno miłośnik gór, jak i morza czy jezior. Warto wykorzystać letni czas, długie dni, by spędzać czas z dziećmi na świeżym powietrzu, razem z nimi odkrywać nowe krajobrazy, cieszyć się pięknymi widokami, umacniać więzi rodzinne. Wakacje z dzieckiem to może być wspaniały odpoczynek, warto jednak go dobrze zaplanować i zadbać o to, by nasze dziecko się nie nudziło.
Źródło:
Polska z Dzieckiem, pod red. Marty Pawlus , wyd.1 ,
Bielsko – Biała , Wydawnictwo Pascal , 2010
Zapraszam na filmiki:
Poznaj miasta Polski wirtualna wycieczka po Polsce:
Góry
Morze
Karty Pracy
Kolorowanki
Dziękuję za cały tydzień i życzę udanego weekendu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz